Zniszcz ten dziennik!

Znacie to? Nowy przykład artyzmu, kiedy destrukcja staje się kreacją nowej rzeczywistości? Kiedy niszczenie, zaczyna oznaczać tworzenie czegoś nowego? Stajemy się demiurgiem. Twórcą i niszczycielem. Ale czy na pewno?

dziennik 01

Wśród koleżanek mojej córki zapanowała moda na posiadanie tegoż dziennika i używanie sobie na nim do woli. Noszą go ze sobą wszędzie, codziennie prześcigają się w pomysłach na coraz to bardziej kreatywne niszczenie lub upiększanie, w zależności kto, jak zinterpretował dany wpis (dowolność ogromna). Wyżywają się, ile wlezie.  Skaczą po nim, kopią go, gryzą, walą w niego młotkiem, wieszakiem (to moja Młoda – w uzasadnieniu usłyszałam: „był niegrzeczny”), plują na niego, zalewają kawą, herbatą, mażą jedzeniem, przyklejają na stronach przeróżne rzeczy, kłują igłą, ołówkiem, śrubokrętem… Idą z nim nawet pod prysznic… Ogólnie zasada jest prosta. Należy wybrać sobie kartkę i zastosować się do instrukcji w niej zawartej, np.:

Wklej swoje zdjęcie, które ci się nie podoba. OSZPEĆ JE!

Nakap czymś tutaj. (Tusz, farba, herbata). Zamknij książkę, aby powstał wzór.

Żuj to! *Uwaga: NIE POŁYKAJ!

Sklej, zszyj lub zwiąż te strony ze sobą.

STAŃ TU. (Wytrzyj nogi i podskakuj)

Szoruj tę stronę!

Dzieciaki wyzwalają całą swoją złość lub energię. Ukierunkowują ją jednoznacznie. Myślę, że ten dziennik powstał w odpowiedzi na ogromne potrzeby nastolatek, szczególnie tych, które niedostatecznie wyżywają się w zajęciach dodatkowych. Kiedyś z ust mojej córki usłyszałam, że ma wielką chęć coś „zrobić” (stworzyć) lub coś zniszczyć. I ta propozycja jest chyba najlepszą formą, jaką może przybrać nieograniczona energia nastolatki. Wyznacza jej konkretny cel, składa konkretną propozycję. I to mi się w tym podoba. Ale jest też druga medalu. Czy konieczne jest wyzwalanie tych ogromnych pokładów złości? A może się mylę? Może nastolatka musi przeżywać wielkie „boom”, by osiągnąć katharsis?

* „Zniszcz ten dziennik” Keri Smith, dostępny w większości księgarni w cenie 19,90. A od 26.01. również w Lidlu. POLECAM.

dziennik02

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Codzienność, Młoda i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Zniszcz ten dziennik!

  1. atena.s pisze:

    kupiłam ten dziennik mojej nastoletniej siostrze pod choinkę, była zachwycona, tak sobie myślę, że może lepiej jak wyżyje się na papierze niż np. na rodzicach albo przyjaciółce :)

  2. Ciekawa pisze:

    moja dziesięcioletnia kuzynka była nim zachwycona, dostała prezent na Gwiazdkę….

  3. ~Liza M. pisze:

    Ja uwazam, ze jeśli coś jest przeznaczone do zniszczenia i wyraźnie się o tym mówi, to dlaczego nie? Jeśli młodziez moze się kreatywnie i twórczo wyzyć, w dodatku „w miejscu” do tego przeznaczonym, to nie ma w tym za wiele złego. Zniszcz Ten Dziennik, w mojej ocenie, jest jak najbardziej ok. Sama kupiłam mojej córce pod choinkę. Ma z tego ogromny fun, ale nie niszczy w prostej formie, bardziej go przyozdabia ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>